ENERJİNİN DEVLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

ENERJİNİN DEVLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

Enerji Sektörünün Liderleri Petroleum Istanbul’da
“Yaralarımızı Hep Birlikte Sarıyoruz” Mesajı Verdi.

Bugün ziyarete açılan Petroleum Istanbul’da buluşan enerji sektörünün liderleri tek yürek oldu ve “Deprem felaketinin ardından hep birlikte yaralarımızı sarıyoruz” mesajı verdi. 16-18 Mart tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bölgenin en büyük ve en çok ziyaret edilen fuarları Petroleum Istanbul ve eş zamanlı olarak düzenlenen“Gas&Power Network” fuarları açılış törenine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Ali Koç başta olmak üzere TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Enerji Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akıncı, PETDER, Türkiye LPG Derneği, ADER, PUİS, TABGİS gibi sektörün en önemli çatı örgütleri katıldı.


Açılış töreni, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Fuarın açılış konuşmasını yapan ve sözlerine “Kaybedilen vatandaşlar için söylenecek söz yok. Sözün bittiği yerdeyiz. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz” diyerek başlayan Enerji Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akıncı, “Birlik ve beraberliğimizin ve dayanışmanın geliştirilmesi, hem bölge ekonomisine hem ülke ekonomisine katkı sağlamak için Petroleum Istanbul gibi uluslararası fuarların çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu anlamda depremde başarılı bir sınav veren ve belki de ayakta kalan en önemli sektör olan akaryakıt sektörü, bugün burada bütün oyuncularıyla beraber. Bizler de bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Fuarda bu sene 16 ülkeden 400’ü aşkın ürün sergileniyor. Depremzede firmalarımız var, depremzede ailelerimizi ağırlayacağız ve yaralarımızı birlikte sarmaya çalışacağız” dedi.
ENERJİ SEKTÖRÜ, DARÜŞŞAFAKA DEPREM DESTEK KAMPANYASI’NA SAHİP ÇIKTI
Akıncı, “Enerji Fuarcılık olarak depremde ailelerini kaybeden çocukların eğitimlerine destek olmak adına Darüşşafaka Eğitim Kurumları ile işbirliği yaptık. Darüşşafaka, Petroleum Istanbul’da stand açarak fuarımız süresince Deprem Destek Kampanyası için bağış toplayacak. Biz öncü olmak adına 100 bin TL bağışta bulunduk. Katılımcı ve ziyaretçilerimizin de destek vereceklerine inanıyor ve çağrıda bulunuyoruz.” dedi.
SEKTÖR DERNEKLERİNDEN TAM DESTEK
Açılış töreninde sırasıyla TABGİS Başkanı Murat Bilgin, PUİS Başkanı İmran Okumuş, ADER Başkanı Mıhajlo Djurovic, Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay, PETDER Başkanı Yüksel Yılmaz ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol konuşmacı olarak yer aldı. Sektör temsilcileri katılımcı firma yetkilileri, ziyaretçiler ve sektör profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen törende TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK adına hep birlikte yaraları uzun vadede saracaklarına inandıklarını belirtti ve “. Üye sendikalarımız, çalışma arkadaşlarımız aileleri ile birlikte toplam 10 milyon kişiyi temsil ediyoruz. TİSK başta olmak üzere enerji sektörünün tüm dağıtıcıları ve aktörleri bölgedeydi. Biz de buna kendi gözlerimizle şahit olduk. Bunun için hepinize çok teşekkür ediyorum. Uzun vadede ne yapmamız
gerekiyorsa bunları yapacağız. İstikrarlı uzun vadeli, sürekli ve yorulmadan bölgeye destek olmamız
gerekiyor.” dedi.
ENERJİ SEKTÖRÜ YÜZDE 5 BÜYÜDÜ
Enerji sektörünün dünya için kritik sektörlerden biri olduğunun deprem zamanında daha iyi anlaşıldığını ifade den Akkol, nüfusun ve enerjiye olan talebin eş zamanlı arttığına ve bu nedenle sektörün 2022’de yüzde 5 büyüdüğüne dikkat çekti. Büyümenin fırsatları ve riskleri aynı anda barındırdığını, bu nedenle enerjide yeşil dönüşümün ve yeni nesil insan kaynaklarının gerekliliğinden bahseden Akkol şöyle devam etti: “Enerji sektörü, çok hızlı büyüyen bir sektör. Büyürken şekilleniyor. Bugün güneş konuşuyoruz, rüzgar konuşuyoruz, hidro konuşuyoruz. Yeni nesil depolama sistemlerini, düşük karbon stratejilerini, akıllı şebekeler konuşuyoruz. Sektörde iki tane altını çizmek istediğim değişim yaşanıyor. Biri teknoloji. Enerji sektörü eskisi gibi geleneksel bir endüstri değil. Yoğun
teknoloji kullanımı ve teknoloji yatırımı gerektiren bir sektör. Ülkemizin de enerji faaliyetlerini ve yatırımları yaparken teknoloji konusunun unutmaması gerekiyor. Teknolojiyi ön plana çıkaran uzun vadeli, sürdürülebilir yatırımlara ihtiyacımız var. TİSK’in de bu alanda destek vermeye hazır olduğunu ifade etmek istiyorum. Diğeri de insan kaynağı. Bütün dünyada ciddi bir insan kaynağı açığı var. Enerji sektöründe de bu açık var. Hem teknoloji hem de yeni nesil süreçten konuşuyorsak yeni nesil insan kaynağına yatırım yapılması gerekiyor.” .
16 ÜLKEDEN 400’DEN FAZLA MARKA
Konuşmaların ardından 16 ülkeden 400’ün üzerinde markanın yer aldığı Petroleum Istanbul ve Gas&Power Network fuar alanında standlar ziyaret edilerek katılımcılar ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Fuarda, akaryakıt, petrol, LPG, doğal gaz, elektrik, alternatif enerji ve madeni yağ ekipmanları, teknolojileri ile bu sektörlere ürün ve hizmet sunan alt sektörlerden firmalar yer alıyor. Ayrıca büyüyen pazar payı ile her geçen gün dikkatleri çeken istasyon marketlerinde satışlarda önemli bir yer tutan ürünlerin temsilcileri, franchise veren markaların yöneticileri ile diğer tedarikçiler Petroleum Istanbul’da yer alıyor.
ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE E-ŞARJ İSTASYONLARI PETROLEUM ISTANBUL’A DAMGASINI VURDU
Enerji Fuarcılık tarafından düzenlenen Petroleum Istanbul’a son dönemde dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyüyen elektrikli araçlar ve e-şarj istasyonları damgasını vurdu. Fuar, bu alanda yatırım yapmak isteyen firmalar için de muhteşem fırsatlar yaratırken, şarj istasyonları için en ideal noktalardan biri kabul edilen akaryakıt istasyonlarıyla şarj ağı yatırımcılarını aynı çatı altında bir araya getiriyor.
PETROLEUM ISTANBUL AKADEMİ KONUŞMALARI’NA BÜYÜK İLGİ
Petroleum Istanbul Akademi Konuşmaları kapsamında alanında uzman konuşmacıların yer aldığı; ilk gün “Akaryakıt İstasyonlarında Çatı GES Uygulamaları”, “Elektrikli Araçlar ve Şarj İstasyonları”, “TSE ve Akaryakıt Sektörü Faaliyetleri – Sayaç Ölçümleri, Buhar Geri Dönüşüm Sistemleri” başlıklı konular ele alındı. Fuarın ikinci gününde de “İstasyonlarda Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Uygulaması”,“Akaryakıt Perakende Sektörünün Niteliksel Zorlukları ve Potansiyel Çözümler” ve “Akaryakıt İstasyonları ve Enerji Tesislerinde Deprem Yönetmelikleri” masaya yatırılacak.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK BAYİ BULUŞMASI PETROLEUM ISTANBUL’DA
Petroleum Istanbul, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Bayi Buluşması’na da ev sahipliği yapacak. 18 bin bayinin katılımı ile gerçekleşecek Petroleum Istanbul Büyük Bayi Buluşması, 17 Mart’ta fuar alanında sektör profesyonelleri ile ziyaretçileri buluşturacak. 16-18 Mart’ta İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Petroleum Istanbul ve Gas&Power Network fuarları hafta içi 10.00- 20.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.