140 Milyarlık Dev Buluşma

Enerji Sektörünün yerli ve yabancı dev firmalarını 28-30 Mart tarihleri arasında 14’ncü kez İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na (Petroleum Istanbul) büyük ilgi var. Yılda 140 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan sektörün en kapsamlı fuarı olma özelliği taşıyan Petroleum Istanbul’da yerli ve yabancı 300 firma yer alacak. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuar, Gas&Power Network 3. Elektrik, Doğalgaz ve Alternatif Enerji Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenleniyor. TOBB LPG Meclis Başkanı ve Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, sektör adına zor bir dönemden geçmelerine rağmen iyimserliklerini koruduklarını ve inançla yollarına devam ettiklerini kaydederek “Türkiye’de benzer sıkıntılar yaşandı. Ancak hepsi karamsarlığa kapılmadan aşıldı. 2019 Petroleum Istanbul, sektörün tüm oyuncularını bir araya getirecek. Burada sorunlarımızı masaya yatırıp, çözüm yollarını hep birlikte arayacağız” diye konuştu.

Ekonominin Temel Taşı

İstihdama ve kalkınmaya katkısının sektörün büyüklüğünü ortaya koyduğunu dile getiren TOBB Petrol Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Erdem, “Sektörümüz, önemli bir mesafe kaydetti. Günün 24 saatini yaşayan ve birçok ihtiyaca cevap veren istasyonlarımız hem sektöre hem de ülke ekonomisine ciddi katkıda bulunuyor.

Geleceğe hazırlanması için dijital dönüşüm başta olmak üzere, tüm yeniliklerin istasyonlarımızda hızla uygulanması için çalışıyoruz. Rekabetçi pazarda ayakta kalmak ancak günün şartlarına uyum ile mümkündür” dedi.

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper toplantıda yaptığı konuşmada bugün dünya üzerinde 1.5 milyardan fazla aracın trafikte bulunduğunu söyleyerek “Bugün hayatta olan insanlar petrolün bittiğini göremeyecek. Petrol ürünlerinin yanında alternatif yakıtlı araçlarda hayatımıza giriyor. Ancak onların çözmeleri gereken engelleri var. Bugün 3 milyon dolar olarak kabul edilen tamamen elektrikli araçların 100 milyona çıkması durumunda bu elektriği üretmek için petrol türevi hatta nükleer enerjiye yatırım yapılması gerekecek. Türkiye’de elektrikli araç sayısı zamanla artacak. Şirket olarak biz istasyonlarımızda en fazla şarj ünitesine sahip durumdayız. Kısa ve orta vade de yakıt türü olarak petrol kullanımı ile ilgili bir azalma beklemiyoruz” dedi.

Türkiye LPG Derneği Başkanı ve İpragaz Ceo’su Eyüp Aratay, Türkiye 4 milyon 700 bin araçla LPG’li araçla dünyanın ikinci büyük araç parkına sahip olduğunu belirterek, “Bugün 12 bin 300 yakıt istasyonunun 10 bin 300’ünde otogaz satışı vardır. Bu anlamda dünyanın en yaygın LPG istasyonuna sahip ülkesiyiz. LPG binek otomobiller dışında, ticari araçlarda yaygın kullanılmaya başlandı. LPG’li araçların yaygınlaşması sektörümüzü ivmelendirecektir.”

Haberlere Dön